Artırılmış Gerçeklik

Smarttek Bilişim

Artırılmış Gerçeklik? Hangi Alanlarda Kullanılır?


Artırılmış gerçeklik (Augmented Reality) ya da kısaca AR; herhangi bir objenin, görselin, kısaca dünya üzerinde yer alan bir nesnenin ses, görüntü, video, animasyon, 3D model ve GPS verileriyle görüntüsünün zenginleştirilmesidir. Kısaca sanal nesnelerin gerçek görüntülerin üzerine eklenmesi de denilebilir.

Artırılmış gerçekliğin kullanım alanlarının başında pazarlama geliyor diyebiliriz. Ürünlerini interaktif şekilde pazarlamak isteyen firmaların yeni tercihlerinin başında AR teknolojisi gelmektedir. AR ile hedef kitleyi etkileme oranı diğer teknolojilere göre daha yüksektir.

artırılmış gerçeklik

Elinize bir menü alarak sadece ürün isimlerini okumak ve bazılarının fotoğraflarını görmek yerine sürekli yanınızda olan telefon ya da tablet ile AR uygulaması üzerinden okutacağınız görsel sonrasında menüde interaktif olarak gezmek çok daha iştah açıcı ve seçim yapma konusunda yardımcı olacaktır.

Almak istediğiniz bir gözlüğün yüzünüzde nasıl duracağını hayal etmek yerine AR teknolojisini kullanarak gözlüğü yüzünüzde görmek daha etkili olmaz mı? Evinize yeni bir mobilya almayı düşünüyorsunuz. Uygulamayı çalıştırın ve seçtiğiniz ürün evinizde nasıl durur önceden görün.

Tarihi bir mekanda geziyorsunuz, gördüğünüz bir temel ya da duvar size tam olarak kendisini anlatamayabilir. AR uygulamasını çalıştırarak yapının eskiden nasıl olduğunu görebilir ve aynı anda yapı hakkında tarihi ve tanıtıcı bilgilere de ulaşabilirsiniz.

Satın almayı düşündüğünüz bir gayrimenkulün satış ofisindeki maket ya da katalogdan incelemek yerine artırılmış gerçeklik uygulaması ile telefon ya da tablet üzerinden herhangi bir görseli okutarak 3B animasyona dönüştürebilir, masada olmayan bir maketin etrafında gezip büyütüp küçültebilir, dilerseniz dairenin içerisini gezebilirsiniz.

Ürün kataloglarını artırılmış gerçeklik ile destekleyerek baskı maliyetleri ortadan kaldırılabilir, satılmak istenen ürünlerin kataloglarının ağırlığı, taşınma ya da ulaştırma zahmetinden kurtularak görüntü zenginliği ile satın almayı teşvik edebilmek mümkündür. Tanıtılan ürünün renk seçenekleri de uygulama üzerinden tek dokunuşla değiştirilebilmektedir. Bunların yanı sıra mevcut kataloglara da ürünlerin animasyonları ya da videoları eklenerek interaktif hale getirilebilir.

Demonte bir ürün alındığında montaj kılavuzu olsa da işlem birçok insan için zor ya da karmaşık olabilir. Kutudan çıkacak bir montaj görseli yerine AR uygulaması ile montaj eğlenceli bir hale getirilebilmektedir.

Vizyonumuz

Bilişim Teknolojileri alanında tercih edilirliği artırarak Türkiye pazarında özellikle yazılım sektöründe marka imajını güçlendirmek, sektördeki bilgi kirliliğinden arındırılmış şeffaf hizmetler sunarak, yarına hep bir adım önde, hep daha büyümüş ve gelişmiş olarak başlamayı hedefliyoruz.

Misyonumuz

Dostluk, saygı, dürüstlük, hakkaniyet gibi insana özgü güzel hasletleri tüm çalışanlarımızla birlikte prensip edinerek, İleri Bilgi Teknolojileri hizmeti sunduğumuz işletmelerde memnuniyet ve devamlılığı sağlamak öncelikli görevimizdir. Bu görevi gerçekleştirebilmek için bilişim sektörünün tüm yeniliklerini yakından takip ederek uygulama kapasitesine sahip olmakla birlikte çalışkan, hızlı, eğitimli ve becerikli bir ekip ile sistemin ve çalışanların sorunlarına ve ihtiyaçlarına alternatif çözümler üreterek; birlikte çalıştığımız ailemize yalnız olmadıklarını, teknoloji alanında tam destek alacaklarını, aksamayan işleri ve gizlilik politikalarımızla güvende olduklarını hissettirmeyi amaçlamaktayız.